A Genfi egyezmények 1949-es elfogadásának 75. évfordulója alkalmából a Magyar Vöröskereszt átfogó konferenciát szervezett, ahol a fegyveres konfliktusokat szabályozó Genfi egyezményeket, a nemzetközi humanitárius jogot, valamint a humanitárius munkát érintő kérdéseket tekintették át a megszólalók, felvetve a téma legaktuálisabb kihívásait és dilemmáit.

A kérdéskör különböző területeit eltérő nézőpontokból képviselő szakértők adtak elő, így különösen figyelemfelkeltő és gondolatébresztő összhatás született a november 11-i programon.

A hallgatók történeti áttekintést kaptak a modern fegyveres konfliktusokról és az azokat szabályozó egyezmények múltjáról, megismerhették a Magyar Vöröskereszt megalakulásának folyamatát, a Vöröskereszt és Vörösfélhold Mozgalom lényegét és alapelveit, és a vörös kereszt embléma védelmének elsődlegességéről is szó esett.

A nemzetközi humanitárius jog szerepére a modern hadviselés kihívásai szempontjából tekinthettek rá a résztvevők az új jelenségek, új szereplők és a technológiai fejlődés fényében. Megjelent a kultúra nézőpontja is, hiszen a konfliktusok során a kulturális örökségvédelem, a múlt és a jelen értékeinek megőrzése is kulcsfontosságú. Ezután a közönség átfogó képet kaphatott Magyarország nemzetközi humanitárius munkájáról, a hátrányos helyzetű csoportok védelméről és támogatásáról.

Szintén elgondolkodtató beszéd hangzott el az együttműködés és a diskurzusok fontosságáról, amelyek elősegítik, hogy az emberiesség elve a legnehezebb időszakokban is központi szerepet tölthessen be.

Az október végén Genfben megrendezett Vöröskereszt és Vörösfélhold konferenciasorozatról szóló beszámoló műfajából adódóan egyszerre oldotta fel a légkört, és foglalta egy közös pontba a délután során elhangzottakat. A genfi konferencián csaknem 200 ország képviselői vettek részt, erről itt írtunk bővebben.

A konferenciát Kardos István, a Magyar Vöröskereszt főigazgatója zárta beszédével, amelyben hangsúlyozta: az elhangzottak alapján is egyértelmű, hogy a kommunikáció, a konszenzusok és az információk alapvető jelentőségűek. Az előadássorozat a humanitárius munka, szemléletmód és együttműködés egy fontos állomása volt.


Fotók: Kerényi Dóra

A program megvalósulásához hozzájárult a Külgazdasági és Külügyminisztérium, valamint a Honvédelmi Minisztérium és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem is.

A konferencia programja megtekinthető itt.