Élmények, élmények, élmények…
Több évtizedes múlttal és hagyományokkal rendelkezünk nyári táborok szervezésében, hátrányos helyzetű gyerekek számára. A vármegyei és területi szervezetek által évente elért hátrányos helyzetű és beteg gyermekek száma mintegy 1000 fő.
Célunk:
Olyan családok gyermekei számára is elérhetővé tenni a táborozás élményét, amelyet a családok önerőből nem tudnának finanszírozni. Amellett, hogy a résztvevő gyermekek megismerkednek a szervezet alapelveivel és tevékenységeivel, elsajátítják az elsősegélynyújtás alapjait egyszerű, de hétköznapi balesetszimulációs és katasztrófavédelmi gyakorlatokon keresztül, olyan élményekkel is gazdagodnak, mint a hajókirándulás, az kisvasutazás vagy az erdei kalandpark kipróbálása, egy érdekes múzeumi, tanösvényi vagy állatkerti séta, íjászkodás, lovaglás, de ilyen továbbá a Balatonban való első fürdőzés élménye is, amely sokuk gyermekkorából addig a pillanatig kimaradt.
A táborokba való bekerülés feltétele:
hogy a gyermek hátrányos helyzetű családban nevelkedjen. Elsősorban alacsony jövedelmű nagycsaládok, egyszülős családok, valamilyen betegséggel, fogyatékossággal élő gyermeket nevelő családokat céloznak ezek a programok.
Remény program (2010-2014)
2010 és 2014 között a szervezet nyári táborainak a szervezése a „Remény a sérülékeny gyermekekért Magyarországon” program segítségével valósult meg, ami évente jelentkező rendszeres támogatás formájában biztosította a Magyar Vöröskereszt által fenntartott 10 Családi Átmeneti Otthonokban (CSÁO) élő családok megsegítését.
A 2015-ös évtől a Remény program által nyújtott támogatás már nem volt elérhető, így a vármegyei szervezetek önerőből, az Országos Igazgatóság által nyújtott támogatás segítségével, valamint adományozóknak köszönhetően szerveznek nyári táborokat hátrányos helyzetű gyermekek számára.
Hátrányos helyzetű és beteg gyermekek számára szervezett táborok és kirándulások
A Magyar Vöröskereszt több évtizedes múlttal és hagyományokkal rendelkezik nyári táborok és kirándulások szervezésében hátrányos helyzetű gyerekek számára. A vármegyei és területi szervezetek által évente elért hátrányos helyzetű és beteg gyermekek száma mintegy 3500 fő, amihez jelentősen hozzájárult a Magyar Nemzeti Bank 2016-2019 közötti időszakban erre a célra nyújtott támogatása. A táborokba való bekerülés feltétele, hogy a gyermek hátrányos helyzetű családban nevelkedjen, mint például alacsony jövedelmű nagycsalád, egyszülős család, valamilyen betegséggel, fogyatékossággal rendelkező gyermeket nevelő család.
A táborozás és kirándulás hozzájárul a hátrányos helyzetű gyerekek és fiatalok társadalmi integrációjához, mivel olyan szolgáltatáshoz nyernek hozzáférést, amely számukra nem, viszont a többségi társadalom számára elérhető. A tábor és kirándulás során fejlődnek a szociális készségeik, önállóságuk, új ismereteket tanulnak, barátságokat kötnek, amelyek mind hozzájárulnak ahhoz, hogy gazdagabb gyerekkort éljenek meg és később felnőttként is jobban megtalálják boldogulásukat a társadalom tagjaiként. A táborozás és kirándulás a szülők számára is pozitív hatású, mivel lehetőséget ad a szülőknek is arra, hogy több időt fordítsanak önmagukra, ezáltal a családi kohéziót is erősíti.