Mi, a Vöröskeresztnél a felkészültségben hiszünk.
Így készülünk fel:
- támogatjuk a helyi közösségek önsegítő képességét és rezilienciáját
- folyamatosan fejlesztjük belső erőforrásainkat, hogy minél gyorsabban és hatékonyabban tudjunk válaszolni a legváratlanabb helyzetre is
Programok, tréningek:
Lakosságfelkészítési programok
Programjaink spektruma a lakossági fórumtól kezdve a fesztiválokra történő kitelepülésen át (roadshow-k) egészen az egyes közösségeket érintő célzott felkészítésekig terjednek (tréningek, konzultációk). A résztvevők megismerhetik a lakóhelyüket érintő veszélyforrásokat és ismereteket szerezhetnek arról, hogyan és miként tudnak felkészülni egy esetleges veszélyhelyzet kialakulására. Lakossági rendezvényeinket rendszerint a Katasztrófavédelem területi kollégáinak részvételével szervezzük.
Tréningek önkénteseinknek és munkatársainknak
Annak érdekében, hogy szervezetünk képes legyen a különböző váratlan helyzetekre megfelelően reagálni, elengedhetetlen önkénteseink és munkatársaink felkészítése a szokatlan körülményekre és a magas stresszel járó feladatokra. Az önkénteseink számára biztosított tréningek közül kiemelendő az elsősegélynyújtás valamint a pszichoszociális segítségnyújtás, amelyek bármely katasztrófahelyzetben munkánk alapját jelentik. Fontos továbbá felkészülnünk a befogadóhelyek üzemeltetésében ellátott feladatainkra valamint a katasztrófákat követő segélyezési és helyreállítási tevékenységeinkre.
Komplex Összevont Katasztrófa-Válaszadási Gyakorlat
Képzéseink mellett 2013 óta minden évben megrendezzük Komplex Összevont Katasztrófa-Válaszadási Gyakorlatunkat, amely során a területi szervezeteink önkénteseiből és munkatársaiból álló, közel 200 fős állomány végez különböző, tevékenységi körünkbe tartozó feladatokat. Gyakorlataink nemzetköziek, külföldi testvér nemzeti társaságok (más országok Vöröskereszt szervezetei) rendszeres részvételével zajlanak. Az összevont gyakorlatok mellett szervezetünk évente 15-20 különböző katasztrófa-válaszadási gyakorlaton vesz részt társszerveink meghívására.
Tekintsd meg katasztrófavédelmi gyakorlatainkról készült videóinkat!
Ne érje váratlanul!
Árvizek, áradások
Mit tegyen árvíz idején?
- Legyen tudatában annak a kockázatnak, hogy egy árvíz bekövetkezhet! Ha bármilyen kis esélye van egy árvíz bekövetkeztének, minél hamarabb hagyja el a területet!
- Figyelje a rádió és televízió híradásait, hogy helyi információkhoz juthasson. Abban az esetben, ha otthonán kívül éri az áradás (az utcán, az iskolában, parkban, előadótermekben, vonat-, buszállomáson, üzletben vagy egyéb helyen) szigorúan tartsa be a kapott utasításokat és menjen a legközelebbi, a hatóság által kijelölt gyülekezési helyre!
- Ha a helyi hatóságok katasztrófariadót rendelnek el, készüljön fel a kitelepítésre:
- Tartsa be az előírt kitelepítési sorrendet: gyerekek, idősek, betegek és elsősorban a legérintettebb területeken élők!
- Biztosítsa lakását! Vigye fel alapvető javait a felsőbb szintekre!
- Ha a helyi hatóságok felkérik rá, kapcsolja le berendezéseit a főkapcsolókról, vezetékekről! Áramtalanítsa az összes elektromos készüléket! Ne érjen az elektromos berendezésekhez, ha azok nedvesek, vagy vízben állnak!
- Töltse fel vízzel a kádakat, kagylókat, más tartályokat, edényeket arra az esetre, ha a víz fertőzötté válna, vagy leállna a szolgáltatása! Feltöltés előtt fertőtlenítse le ezeket klórtartalmú tisztítószer alkalmazásával!
- Állatai elszállításáról központilag gondoskodnak. Ha lehetséges vezesse őket a kijelölt gyülekezési helyre, vagy jelezze a polgármesternek és a katasztrófavédelmi szerveknek a szállítási igényét.
- A lakás elhagyásakor vegye magához személyes iratait, élelmiszertartalékot, vizet, az egészségügyi csomagot, egy világító eszközt, egy rádiót és hideg idő esetén meleg ruházatot!
- A menedékhelyen viselkedjen nyugodtan, őrizze meg a rendet, foglalja el a kirendelt helyét, védje és
felügyelje a gyerekeket, tartsa tiszteletben a rendelkezéseket! Segítse azokat a személyeket, akiknek
támaszra van szükségük! - Tartsa folyamatosan keze ügyében a fentiekben felsorolt fontos dolgokat tartalmazó túlélőcsomagot!
- Ha felszólítják az otthona elhagyására, haladéktalanul tegye meg azt!
- Ha a lakásban emelkedni kezd a vízszint, kimenekítés előtt húzódjon az emeletre, majd a padlásra, és ha szükséges, a tetőre! FIGYELEM! Ehhez a lehetőséghez csak akkor folyamodjon, ha nem áll fenn a ház összeomlásának veszélye és a víz nem tudja kimosni a ház körüli talajt.
- Az áradásból származó víz kémiai anyagokkal, egyéb mérgező anyaggal vagy különböző hulladékokkal, bomló, szerves anyagokkal fertőzött. Ha áradásból származó vízzel érintkezett, mossa meg kezét szappannal és fertőtlenített vízzel!
- Ne közlekedjen a mozgásban levő vízben! A 15 cm mély mozgásban levő víz ledöntheti lábáról. Ha elöntött helyen kell hogy közlekedjen, tegye ott, ahol a víz nincs mozgásban. A víz elfedi az esetleges kátyúkat, gödröket, amely fokozott balesetveszélyt okoz. Az akadályok elkerülésére használjon egy botot, mellyel ellenőrizni tudja a talaj stabilitását!
- Ne keljen át gépkocsival az elöntött területeken! A 15 cm-es víz a legtöbb jármű karosszériájáig elér, a kontroll elvesztését és a jármű elakadását okozhatja. 30 cm víz elegendő ahhoz, hogy a legtöbb gépkocsi lebegjen. 60 cm víz elsodor majdnem minden típusú járművet. Ha a járműve körül növekszik a vízszint, azonnal hagyja el a járművet, és menjen egy magasabb területre, amennyiben ezt biztonságosan meg tudja tenni.
Mit tegyen árvíz után?
- Csak akkor térjen vissza otthonába, ha a helyi katasztrófa-, és polgári védelmi szervek ezt engedélyezik!
- Kerülje az áradásból származó vizet, mely fertőzött lehet petróleummal, benzinnel vagy különböző csatornamaradvánnyal! A víz egyes föld alatti áramvezetékek vagy talajra esett kábelek miatt elektromos töltéssel is rendelkezhet.
- Legyen óvatos azokon a területeken, ahonnan a víz visszahúzódott. Az utakat alámoshatta a víz, így beomolhatnak egy jármű súlya alatt.
- Ne közelítsen a talajra esett elektromos kábelekhez, és azonnal jelentse ezeket az áramszolgáltató vállalatnak!
- Ne lépjen be vízzel körbevett épületbe! Legyen nagyon óvatos, amikor bármilyen épületbe bemegy! Előfordulhatnak rejtett szerkezeti hibák, elsősorban az alapoknál.
- Mielőtt visszatérne otthonába, ellenőrizze az épületet és bizonyosodjon meg arról, hogy nincsenek szerkezetbeli elváltozások! Ne lépjen be, ha fennáll az épület összedőlésének lehetősége!
- Otthonába visszatérve ne használjon gyufát, öngyújtót vagy más nyílt lángot keltő szerkezetet, mert fennáll a lehetősége annak, hogy odabent gáz gyűlt fel. Ha gázszagot érez vagy sziszegést hall, nyisson ablakot, hagyja el gyorsan a lakást, és hívja fel a gázszolgáltató vállalatot!
- Saját biztonsága érdekében ne kapcsolja fel az áramot, amíg egy engedéllyel rendelkező villanyszerelő le nem ellenőrizte a lakás elektromos hálózatát!
- Vegye figyelembe családja egészségügyi és biztonsági szükségleteit!
- Ha áradásból származó vízzel érintkezett, mossa meg gyakran kezét szappannal és tiszta vízzel!
- Ne mosson ruhát áradásból származó vízben, ne igya ezt, és ne használja ételkészítésre!
- Dobja ki azt az ételt (nyersanyagokat, fűszereket, stb.), ami érintkezett az áradásból származó vízzel, beleértve a konzerveket, zöldségeket, egyéb alapanyagokat is!
- Ha központi, vezetékes vízhálózatra van kötve a lakása, főzze fel az ivóvizet és az ételkészítésre használt vizet mindaddig, amíg a hatóságok ihatóvá nem nyilvánítják.
Figyelje a híreket, hogy értesülhessen arról, fertőzött-e vagy sem a közösségi vízforrás. - Kövesse a híreket, hogy megtudja, hova fordulhat, ha menedékre, élelemre, ruházatra van szüksége! A Magyar Vöröskereszt
és más karitatív szervezetek katasztrófa idején rendszeresen gyűjtenek és osztanak adományokat. Forduljon bizalommal hozzájuk! - Szükség esetén forduljon a legközelebbi egészségügyi intézményhez, hogy szaksegítséget kaphasson!
- Minél hamarabb javíttassa meg a meghibásodott, víz-, csatorna- és szennyvízcsöveket, vezetékeket, de csak akkor kezdje el az üzemszerű közműhasználatot, ha a helyreállításáról és a biztonságos használhatóságról a hatóságoktól tájékoztatást kap!ű
- Bizonyosodjon meg arról, hogy újraépítésnél betartják a törvényeket, szabályokat. Alkalmazzon olyan anyagokat és építési technikákat, melyek biztosítják otthona árvízzel szembeni ellenálló képességét, ilyenformán is védje lakását a jövőbeni áradásoktól.
Fotó: Csordás Ádám