A Magyar Vöröskereszt munkájának alapvető célja az életmentés, az emberi szenvedés csökkentése és a lakosság védelme. A humanitárius szervezet elsődleges célkitűzése, hogy készen álljon arra, hogy a leghatékonyabb erőforrások és eszközök felhasználásával támogatást nyújtson a rászoruló közösségeknek, ott és akkor, ahol és amikor arra szükség van. A Magyar Vöröskereszt munkatársaival és önkénteseivel a rászorulók fizikai és lelki szükségleteinek kielégítésén dolgozik.

A katasztrófavédelem kulcsszerepet játszik hazánk legnagyobb humanitárius szervezetének alaptevékenységei között. A Magyar Vöröskereszt törekszik a hatékony megelőzési intézkedések kidolgozására és a reagálási rendszerének megerősítésére.

A szervezet az önkéntesei és munkatársai veszélyhelyzeti felkészítésével a Magyar Vöröskeresztet a hatóságok stratégiai partnerévé és Magyarország katasztrófavédelmi és mentési rendszerének állandó szereplőjévé tette.

Katasztrófavédelmi stratégiájának kialakításakor a következőket vették alapul:

  • A Magyar Vöröskeresztről szóló 1993. évi XL. törvényt,
  • a katasztrófavédelemről szóló 2011. évi CXXVIII. törvényt és egyes kapcsolódó törvények módosításait,
  • a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósággal kötött együttműködési megállapodást,
  • valamint az IFRC Stratégia 2030 iránymutatásait.

2020-ban a Magyar Vöröskereszt veszélyhelyzeti regionális koordinációs rendszert alakított ki Magyarországon. Minden veszélyhelyzeti régió élén egy-egy veszélyhelyzeti koordinátor áll, aki katasztrófák idején koordinálja a reagálási tevékenységet, és folyamatos kapcsolatban áll a Magyar Vöröskereszt Országos Igazgatóságának katasztrófavédelmi vezetőjével, akitől szakmai iránymutatást kap, és aki felé beszámol. A Magyar Vöröskereszt kapcsolódó fő célja jelenleg az, hogy magas szintű felkészítést biztosítson az öt veszélyhelyzeti régióban és a központban tevékenykedő vöröskeresztes munkatársak és önkéntesek számára, hogy szükség esetén hatékonyan tudjanak reagálni.

A Vöröskereszt és Vörösfélhold Társaságok Nemzetközi Szövetségének (IFRC) támogatásával egy mindezzel kapcsolatos program indult. Ennek során a veszélyhelyzeti régiók és a központ számára a felkészültséggel kapcsolatos képzéseket – összesen hat alkalommal – valósítanak meg, többek között a veszélyhelyzeti szükségletfelmérésre, a logisztikai háttértámogatásra, a segélyezésre, az információkezelésre fókuszáltan, beleértve a lakosság tájékoztatását is.

A katasztrófákra és veszélyhelyzetekre való felkészülés fontos célkitűzése az IFRC-nek, ezért hasonló tréningek rendszeresen zajlanak a Vöröskereszt Nemzeti Társaságok állománya részére, így a Magyar Vöröskereszt munkatársainak és önkénteseinek is.

A hazai felkészítés első két fordulója már megtörtént a Közép-Magyarországi és az Észak-Dunántúli régiókban. A szervezők az eseményeket asztali gyakorlattal egészítették ki, amely során olyan forgatókönyvet modelleznek, ahol a résztvevők kipróbálják, miként képesek alkalmazni az ismereteiket.

A résztvevők az öt elméleti felkészítést követően 2025 júniusában terepgyakorlattal zárják a tanulási szakaszt, ahol mindenki kipróbálhatja a tudását szimulált környezetben.

Fotó: Dr. Sáfár Brigitta és a rendezvényhelyszínek munkatársai