A II. Svájci-Magyar Együttműködési Program keretében az Országos Mentőszolgálat vezetésével elindult az Életmentő készségek fejlesztése Magyarországon című projekt, amelyben a Svájci Vöröskereszt, valamint a szervezeten keresztül a Magyar Vöröskereszt is együttműködő partner.

A projekt célja egy országos elsősegélynyújtó oktatói hálózat létrehozása, korszerű oktatási anyagok kidolgozása, továbbá elsősegélynyújtási és életmentési készségek széleskörű terjesztése.

A projektet a Szívügyem az életed című konferencia nyitotta meg március 20-án.

A rendezvény színes, változatos és interaktív előadásai kitértek a következő három évben megvalósítandó elemekre és azok társadalmi fontosságára, az elsősegélynyújtás oktatásának helyzetére, lehetőségeire, az oktatásmódszertanra, az elsősegélynyújtással kapcsolatos mítoszokra, az előadók gyakorlati tapasztalatára, valamint a jövő kihívásaira, így az új generációk megszólítására és a mesterséges intelligencia bevonására is.

Az eseményen a Svájci Vöröskereszt képviselői szintén átadták tudásukat a résztvevőknek. A Vöröskereszt és Vörösfélhold Társaságok Nemzetközi Szövetsége (IFRC) a világ vezető elsősegélynyújtást oktató szervezete, így a vöröskeresztes szakemberek sok, az Életmentő készségek projekt megvalósítása során is jól hasznosítható tudást és tapasztalatot gyűjtöttek össze az elmúlt évtizedek során. Ebbe a tudásba engedtek bepillantást az előadók a nyitókonferencián, és ez az ismeretanyag biztosítja a partnerség alapját, az együttműködés sikerét és hasznosságát.

A Magyar Vöröskereszt részéről a szervezet Elsősegélynyújtási Munkabizottságának elnöke, Prof. Dr. Betlehem József tartott prezentációt. Előadása a Magyar Vöröskereszt elsősegélynyújtásban és -oktatásban betöltött szerepét járta körül, három fő program ismertetésén keresztül. A szervezet több mint 50 éve rendezi meg Országos Elsősegélynyújtó Versenyt, ami által átlagosan 4000 résztvevőt ér el. A Balatoni Elsősegélynyújtó Szolgálat fontos társadalmi funkciót tölt be: elsősegélynyújtó önkéntesei évente több mint 3000 esetet kezelnek szakszerűen a Balaton partján. A Magyar Vöröskereszt Hősképző kampánya pedig a segítségnyújtó attitűdöt, az evidenciaalapú cselekvést erősíti, évi akár több mint negyvenezer fő elérésével.

Az Életmentő készségek projekt a magyarországi elsősegélynyújtás színvonalának emelésén túl hosszú távon a közösségi összefogás erősítéséhez és a társadalmi felelősségvállalás növeléséhez is hozzájárul. A közös célok és elkötelezettség révén a projekt egy olyan társadalom kialakítását támogatja, ahol a felkészültségnek köszönhetően a társadalom tagjai magabiztosan tudnak segíteni a bajban lévőknek.

A konferencia a Svájci Alap támogatásával és Magyarország Kormányának társfinanszírozásával valósult meg.

További részletek: