Francesco Rocca második négyéves mandátumát szerezte meg a Vöröskereszt és Vörösfélhold Társaságok Nemzetközi Szövetségének (IFRC) elnöki posztján.

Az elnököt 192 Vöröskereszt és Vörösfélhold nemzeti társaság képviselői választották meg az IFRC Közgyűlésének Genfben tartott 23. ülésszakán.

Amint újraválasztásakor tett nyilatkozatában Francesco Rocca kifejtette, „Rendkívül viharos időket élünk. A globális gazdasági instabilitás, az élelmiszerhiány, az éghajlati válság és az egészségügyi veszélyhelyzetek kiszámíthatatlan útkereszteződései példátlan kockázatot jelentenek a világ számára. Büszkén vállalom továbbra is ezt a kihívást a Vöröskereszt és Vörösfélhold 14 millió önkéntesével együtt, akik jelenleg is mindent megtesznek azért, hogy közösségeiket szolgálják.”

Az elnök hangsúlyozta a helyi szereplők tevékenységének fontosságát a humanitárius segélyműveletekben, és megígérte, hogy továbbra is a közösségi szintű cselekvések előmozdításán fog dolgozni: A pandémia megmutatta a világnak a helyi szereplők, köztük a Vöröskereszt és a Vörösfélhold önkénteseinek kritikus fontosságú szerepét a válságokra történő reagálásban. A humanitárius segítségnyújtás lokalizálása elsődleges az életmentésben, ugyanakkor a biztonságosabb, erősebb, egészségesebb közösségek kialakításának egyedülálló és leghatékonyabb módja.”

Az IFRC újraválasztott elnöke szerint napjaink ​​három legfontosabb prioritása a klímaválság növekvő humanitárius hatásainak kezelése, a fokozódó egészségügyi egyenlőtlenségek csökkentése, valamint a menekültek támogatása és védelme.

Francesco Rocca arra ösztönzi a nemzetközi közösséget, hogy helyezzék előtérbe a globális szolidaritást és váltsák azt tettekre is: „Ha van politikai akarat, nyílt párbeszéd és többoldalú döntések születnek, akkor minden lehetséges. Az ukrajnai válságra adott politikai, közéleti és humanitárius válasz megmutatta, mit lehet tenni, ha az emberiesség és a méltóság az első, ha megvan a globális szolidaritás és az emberek segítésére és védelmére irányuló akarat.”

A Nemzetközi Vöröskereszt (IFRC) elnöke önkéntes szerepet tölt be a szervezet élén. Francesco Rocca a menedékkérőkkel és menekültekkel folytatott önkéntes segítő munkát Olaszországban az 1980-as évek végétől. 2007-ben csatlakozott az Olasz Vöröskereszthez, majd 2013-ban a szervezet elnökévé választották. Az IFRC-nél korábban a Vezető Testület tagjaként és Európáért felelős alelnökként tevékenykedett. Az ügyvéd végzettségű Francesco Rocca szakmai pályafutását a szervezett bűnözés elleni küzdelemben kezdte. Ezt követően az egészségügyi közigazgatásban töltött be pozíciót.

Az IFRC egyes földrajzi régióit képviselő négy új alelnököt és a Vezető Testület 20 tagját is megválasztották.

Forrás: IFRC