A Magyar Vöröskereszt az első naptól kezdve részt vesz az orosz-ukrán nemzetközi fegyveres konfliktus következtében Magyarországra érkező menekültek ellátásában. A szervezet 2022 óta több mint 426 000 esetben nyújtott segítséget. A kezdetben gyorsreagálású humanitárius válaszadást az évek során felváltotta az integrációs folyamatok elősegítése, amely a krízis alatt végzett feladatok szélesebb körű, összetettebb tevékenységekre történő kiterjesztését jelenti. A Magyar Vöröskereszt a kezdetektől támogatja a menekülteket alapvető szükségleteik ellátásában, ideiglenes vagy hosszú távú tartózkodási helyek megszervezésében, valamint az érintett önkormányzatokkal és más civil szervezetekkel együttműködve egészségügyi ellátást, pszichoszociális és integrációs segítséget is nyújt országszerte.
A Magyar Vöröskereszt az elmúlt évek során több területen, komplex módon segítette a rászoruló menekülteket. Az alapvető szükségletek tekintetében élelmiszer- és ruhaadományokat, valamint higiéniás csomagokat biztosított mind az úton lévők, mind a hosszabb távra érkezők számára. Az egészségügyi szolgáltatások terén több vármegyében egészségpontok létesítésével, szűrővizsgálatok elvégzésével és egészségügyi tanácsadással támogatta a menekültek fizikai jóllétét. A lelki egészséghez a Magyar Vöröskereszt munkatársai, önkéntesei és a szervezettel együttműködő mentálhigiénés szakemberek által biztosított pszichológiai elsősegélynyújtás, valamint a tanácsadások és csoportfoglalkozások járulnak hozzá.
A szervezet keresőszolgálatának bővülésével az elmúlt három évben oroszul és ukránul beszélő munkatársak segítették az országos szálláshelyek felkutatását, a menekültek tájékoztatását, az információmegosztást, a keresési kérelmek kezelését és a nemzetközi együttműködések koordinálását.
Oktatási, közösségi és felzárkóztató programokon több mint 2200 fő vett részt. Ezek a lehetőségek a menedékkérők, menekültek és lakóhelyüket elhagyni kényszerült személyek integrációját támogató SEM-projekt keretében valósulhattak meg. Egy új közösségbe a nyelv ismerete segíti leghatékonyabban a beilleszkedést, így a program magyar nyelvórákat is biztosít a résztvevők számára.
A lakhatási és megélhetési programok, nyelvoktatás, az iskolai felzárkóztatás és a munkahelykeresési tanácsadás szintén a menekültek hosszú távú integrációját támogatják, és a Menekültügyi, Migrációs és Integrációs Alap (MMIA) tette lehetővé a megvalósulásukat.
A fogyatékossággal és tartós krónikus betegséggel élők számára a szervezet eszközöket és terápiás támogatást nyújtott, így biztosítva számukra az ellátáshoz és a mindennapi élethez szükséges alapvető feltételeket. A program rövid, három hónapos időtartama alatt is csaknem 250 sérülékeny menekülthöz ért el a szervezet.
A Magyar Vöröskereszt az elmúlt években több hosszú távú befogadóhelyet alakított ki és működtetett az ország különböző pontjain. Emellett készpénzes támogatási programokat is bevezetett a sérülékeny menekültek számára. A „Cash for Protection” és a „Cash for Health” programok révén a rászorulók adományok helyett készpénzes segítséget kaptak, amely a saját szükségleteknek, igényeknek leginkább megfelelő, hatékony támogatást tesz lehetővé. A felmerülő kérdéseket, segítségkéréseket 2022 óta ügyfélszolgálati munkatársak fogadták telefonon, szükség szerint angol, magyar, orosz vagy ukrán nyelven.