Az országos harmadfokú hőségriasztás miatt vörös kód van érvényben 2024. július 7-én (vasárnap) 00 órától 2024. július 18-a (csütörtök) 24 óráig. Ebben az időszakban a Magyar Vöröskereszt utcai gondozó szolgálatot ellátó munkatársai fokozott figyelemmel végzik munkájukat. A szervezet mindenkit arra kér, figyeljen a környezetére, és ha rosszul lévő embert lát, kérjen számára mihamarabb segítséget! 

Az extrém hőség miatt a szabadtéren tartózkodó hajléktalan személyek magasabb kockázatnak vannak kitéve, ezért a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 65/E. § (3) bekezdése alapján ún. vörös kód lép érvénybe. Ennek értelmében a legnagyobb humanitárius szervezet dolgozóinak utcai szolgálata különös figyelemmel látja el feladatát. Amennyiben már hőártalmat tapasztalnak valamely kliens esetében – kiszáradás, napszúrás vagy hőguta jeleit –, életet veszélyeztető állapotot, azonnal értesítik az Országos Mentőszolgálatot.

Így védekezhet ön az extrém hőség ellen!

A szélsőséges időjárás miatt bárkivel megeshet, hogy segítségre szorul, ha nem védekezik a meleg ellen tudatosan. Éppen ezért az alábbi szempontokat tartsa szem előtt!

  1. Ne tartózkodjon 11 és 15 óra között közvetlen napsütésnek kitéve!
  2. Ügyeljen a fokozott folyadékbevitelre, amely folyadék ténylegesen hidratálásra alkalmas, alkoholmentes. Lehetőleg hűs vizet fogyasszon!
  3. A bőrt alig takaró ruhadarabok helyett viseljen szellős, de zárt öltözéket, mellette sapkát vagy kalapot!
  4. A testet nem fedő bőrfelületét óvja magas UV-védelmet biztosító fényvédővel!
  5. Az extrém melegre érzékeny csoportokba tartozó embertársainkra – gyermekekre, idősekre, szabadban dolgozókra, hajléktalan személyekre – ügyeljen ön is!

Mit tehet ön, ha segíteni szeretne a melegben rosszul lett embertársának?

Bár a lakosság többségében tisztában van ezekkel a lépésekkel, mégis megesik, hogy valaki a hőártalom miatt rosszul lesz, ezért fontos felismerni időben az intő jeleket. Ha valaki a melegben émelygést, fejfájást, nyaki fájdalmat, zavartságot és gyengeséget tapasztal, jó eséllyel napszúrást kapott! Az arc ilyenkor általában vöröses és az égett bőrhöz hasonlóan száraz tapintatú. Ha felismerte a tüneteket, amint teheti, kísérje az érintett személyt árnyékos, hűvös helyre! Kézenfekvő megoldás lehet az, ha behúzódnak egy légkondicionált bevásárlóközpontba, közhivatalok ügyféltereibe. Fontos, hogy a napszúrást kapott személy mihamarabb igyon hűs vizet! Ezt követően a kinti hőmérsékletnél hidegebb vizes borogatást, például átnedvesített zsebkendőt helyezzen a napszúrást kapott személy ereire, elsősorban a csuklójára.

Súlyos esetben hőség miatti ájulás fordulhat elő, amelyet hirtelen fellépő, akár 40 fokos lázzal, sápadtsággal, fokozott verejtékezéssel és zavartsággal, akár eszméletvesztéssel járó rosszullét kísér, ezt a jelenséget hívjuk hőgutának. Amennyiben ezeket a tüneteket észleli valakin, azonnal hívja a 112-es segélyhívót!

Hajléktalan személy érintettsége esetén bátran hívja a regionális diszpécserszolgálatot, akik a további lépésekben is tudnak majd segíteni! A diszpécserszolgálat elérhetőségeit itt találja!

Vigyázzon magára, vigyázzunk egymásra!