Együtt támogatja a rászorulókat az ELTE és a Magyar Vöröskereszt
Magyarország legnagyobb felsőoktatási intézménye és hazánk legrégebb óta aktív humanitárius szervezete együttműködési szándéknyilatkozatot írt alá. A dokumentum célja, hogy a jövőben az egyetem több mint 35.000 hallgatója könnyebben részesülhessen elsősegélynyújtó képzésben és vehessen részt a szervezet által kínált egészségfejlesztő programokon és véradóeseményeken, miközben a nehéz helyzetben lévő fiatalok korán lehetőséget kapnak megismerkedni a felsőoktatás világával. Az együttműködés megalapozásaként az ELTE 1000 darab spirálfüzetet ajánlott fel, mellyel a nélkülöző családok iskolakezdését támogatják.
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem kiemelt figyelmet fordít arra, hogy a felsőoktatásba készülő fiatalokat már a közoktatás évei alatt is segítse, ezért indította útjára 2023-ban a középiskolásoknak szóló ELTE Next programot, melyhez csatlakozva a fiatalok felvételi tanácsadáshoz, érettségizést segítő feladatgyűjteményekhez juthatnak és egyedi rendezvényeken, kampusztúrákon és tematikus osztálykirándulásokon ismerhetik meg a felsőoktatás világát.
Az egyetem fontosnak tartja, hogy mindenkinek egyenlő esélyei legyenek bekerülni a felsőoktatásba, ezért az ELTE Next program részeként a Magyar Vöröskereszttel együttműködve 500-500 darab kockás és vonalas jegyzetfüzettel, valamint egyéb eszközökkel támogatja a szociálisan nehéz helyzetben lévő középiskolás fiatalokat.
A Magyar Vöröskereszt elsődleges célja és feladata a rászorulók támogatása, hogy az emberek lehetőségeit ne a szociális helyzetük határozza meg. Ebben az erőfeszítésben nagy segítséget jelentenek a hosszú távú együttműködéseken alapuló, rendszeres és kiszámítható támogatások, adományok. A szeptemberi találkozó alkalmával egy ilyen együttműködés alapköveit fektette le a két szervezet.
Az ELTE szeptember 5-én ünnepélyesen átadta az adományokat a Magyar Vöröskeresztnek, majd együttműködési szándéknyilatkozatot írtak alá. A megállapodás a jövőben lehetővé teszi majd, hogy több mint 35.000 ELTE-s egyetemi polgár szerezhessen egészségmegőrzési és elsősegélynyújtási ismereteket, vagy önkéntes véradással segíthessen, illetve felhívja a figyelmet a szociális szolidaritás fontosságára.
„Oktatási intézményként jól tudjuk, hogy tanévkezdés számos család számára jelent anyagi nehézséget. A mostani adományunkkal ezt a terhet szeretnénk kicsit csökkenteni, egyben bízunk benne, hogy pár év múlva minél több olyan fiatalt láthatunk viszont a felsőoktatásban, akik részesültek a mostani támogatásból.” – emelte ki Darázs Lénárd, az ELTE általános rektorhelyettese, majd hozzátette: „A Magyar Vöröskereszttel közös programokon, véradóeseményeken keresztül a hallgatók az önkéntességgel is megismerkedhetnek, mely formálja társadalmi felelősségtudatukat, és arra ösztönzi őket, hogy aktívan részt vegyenek a közösségük építésében és támogatásában.”
„Az oktatási környezet fontos szerepet játszik a társadalmi különbségek csökkentésében, így nemcsak az iskolakezdés időszakában, de egész évben fontos a rászoruló gyermekek és családok támogatása. Helyi szervezeteink és alapszervezeteink az egész országban jelen vannak, munkatársaink jól ismerik a segítségre szoruló családokat. Az ELTE által nyújtott adományt hozzájuk juttatjuk el, hogy az eszközök hiánya ne hátráltassa a hatékony tanulást. Együttműködésünk mindemellett a társadalmi felelősségvállalás fontosságát is népszerűsíti majd a hallgatók között, ami hosszú távon mindannyiunk számára rengeteg előnnyel jár, nem utolsó sorban pedig egyezik a Magyar Vöröskereszt alapelveivel és törekvéseivel is.” – tette hozzá Horváth Péter Zsolt, a Magyar Vöröskereszt főigazgató-helyettese.
(Fotók: Kerényi Dóra)
(Videó: Eötvös Loránd Tudományegyetem)