Országszerte 90 helyszínen, csaknem 3000 véradó részvételével valósult meg szeptember végén a 11. civil véradó hét, amelynek célja többek között a véradás közösségformáló szerepének hangsúlyozása. Az évente kétszer megszervezett akció kiváló lehetőség a véradás és a társadalmi felelősségvállalás népszerűsítésére. Az esemény a Miniszterelnökség Civil és Társadalmi Kapcsolatokért Felelős Helyettes Államtitkársága, a Civil Közösségi Szolgáltató Központok, valamint az Országos Vérellátó Szolgálat és a Magyar Vöröskereszt együttműködésében valósulhatott meg.

 

A Magyar Vöröskereszt 1939 óta, 85 éve vesz részt az önkéntes véradók toborzásában és véradóalkalmak szervezésében.
A toborzás felelősség, hiszen naponta körülbelül 1600-1800 önkéntes véradó felajánlására van szükség ahhoz, hogy a szükséges vérkészlet rendelkezésre álljon. Ez műtétek, baleseti ellátások, valamint a vérkészítményekre és transzfúzióra szoruló betegek támogatása során hasznosul.
Egyetlen véradáson 450 milliliter vért vesznek le. Ez a mennyiség egy egészséges felnőtt ember számára veszélytelen, megfelelő táplálkozás esetén a szervezet könnyedén pótolni tudja. A véradáskor adott vér három beteg életén segíthet: a levett vérből plazmakészítmény, vörösvérsejt- és vérlemezke-koncentrátum is készül.
Önkéntes véradásra egész évben, országszerte számos helyszínen lehetőség van, akár időpontfoglalás nélkül is. Érdemes lehet azonban időpontot foglalni, hiszen azon túl, hogy megkönnyíti a szervezést és a tervezést, a lehető leggördülékenyebb véradási alkalom megvalósulását teszi lehetővé.
Időpontfoglalás és további információk a veradas.hu oldalon és a Véradás applikációban elérhetők.