A Vöröskereszt és Vörösfélhold Társaságok Nemzetközi Szövetségének Európáért felelős alelnöke kezdeményezte azt a kétnapos vezetői konzultációt, amelyre a Görög Vöröskereszt és a Georgiai Vöröskereszt hívta meg a régió nemzeti társaságait. A Magyar Vöröskeresztet Kardos István, főigazgató és Elek Balázs, nemzetközi szakreferens képviselte az október 27. és 28. között Athénban megtartott konferencián.

 

Az esemény teret adott a nemzeti társaságok vezetőinek kétoldalú találkozóira, véleménycserére és együttműködéseik megerősítésére is. A rendezvényen megvizsgálták a régióban és a globálisan kialakult humanitárius helyzetet, megvitatták, hogyan lehet hatékonyabb a közös reagálás. A napirend témái között szerepeltek a Vöröskereszt és Vörösfélhold társaságok által 2022-ben lefektetett úgynevezett Tbiliszi Kötelezettségvállalások is. Ezen dokumentum érinti a klímaváltozás, a migráció, a katasztrófakockázat-csökkentés, valamint Ukrajna és a szomszédos érintett országok humanitárius aggályait, illetve az ezekre tervezett válaszlépéseket is. Az értekezlet céljai között szerepelt, hogy nyomon kövessék a Tbiliszi Kötelezettségvállalások megvalósulását az európai régióban, felismerjék azokat a jelentős sikereket, amelyeket érdemes megismételni, és felmérjék azokat a tendenciákat, amelyekre figyelmet kell fordítani a jövőben.

A Görög Vöröskereszt elnöke és alelnöke – utóbbi egyben Görögország munkaügyi- és szociális minisztere –, valamint munkatársaik a klímaváltozásból eredő, szélsőséges éghajlati események és erdőtüzek kapcsán végzett tevékenységeikről és klímaváltozási stratégiájukról számoltak be, míg az Athéni Nemzeti Obszervatórium kutatói a korai előrejelző rendszerek kiépítésének fontosságát és lehetőségeit ismertették. A Görög Vöröskereszt egyik önkéntes életmentő-instruktora a tengeri útvonalon érkező menekültekért folytatott küzdelmüket mutatta be.

A további előadók betekintést nyújtottak a Nemzetközi Vöröskereszt Klímaváltozási Cselekvési Ütemtervébe, a helyi tevékenységeket középpontba állító lokalizációs törekvésekbe és a megelőző humanitárius fellépés stratégiájába. A nemzeti társaságok közötti hálózatépítés fontosságára – a „Neighbours Help First” szomszédsági hálózat példáján keresztül – a Horvát Vöröskereszt elnök-vezérigazgatója világított rá.

A nemzeti társaságok és a magánszektor közötti partnerségek bővítését célzó kezdeményezésekről és stratégiákról egy vállalkozásfejlesztési szakértő tartott előadást. A mozgalom női vezetőinek globális hálózata, a GLOW Red képviselőjétől megtudhattuk, hogy a nők jelenleg 118 évnyire vannak attól világszinten, hogy a nemek közötti szakadékot felszámolják.

A konferencián napirendre került továbbá a Vöröskereszt és Vörösfélhold Társaságok Nemzetközi Konferenciája is, amelyet 2024-ben tartanak. A kapcsolódó előkészületekről a Vöröskereszt és Vörösfélhold Állandó Bizottságának elnöke adott tájékoztatást.

Fotó: Kardos István