Gyakran ismételt kérdések
Országos hálózattal rendelkezünk, szociális tevékenységünket vármegyékre, azon belül is településekre lebontva, szakemberek és önkéntesek segítségével végezzük. Segítségnyújtásunk alapelve, hogy ott nyújtsunk támogatást, ahol a kihívás keletkezik. Ezért kérjük, hogy problémáitokkal minden esetben a területi szervezeteinknél dolgozó munkatársainkhoz forduljon!
Szervezeteink elérhetőségei
Melyek a rászorultság szempontjai? Milyen hátrányos helyzet alapján kaphatok segítséget a Magyar Vöröskereszttől?
Célunk, hogy segítsük a legnehezebb helyzetben lévőket, a legelesettebbeket, így a következő szempontokat vesszük figyelembe szociális segítségnyújtás esetén:
Gyermekes családok esetében:
- egyszülős család (gyermekét egyedül nevelő szülő)
- sokgyermekes család
- 3 éven aluli gyermek is van a családban
- munkanélküli szülő(k)
- krónikus beteg vagy fogyatékossággal élő van a családban
- egy főre jutó alacsony jövedelem a háztartásban
- családsegítő és gyermekjóléti szolgálat vagy egyéb szociális segítségnyújtással foglalkozó szervezet ajánlása
- árvaellátásban részesülő, szülő nélküli fiatal
Idősek esetében:
- egyedül él,
- nincs támogató közeg,
- alacsony jövedelem, magas rezsi- és gyógyszerköltség
- krónikus beteg vagy fogyatékossággal élő
- kiskorú vagy fogyatékos családtagjáról gondoskodik
Tartósélelmiszerre és tisztasági szerekre van szükségem, kihez fordulhatok, hogyan kaphatok segítséget a szervezettől?
A Magyar Vöröskereszt társadalmi szervezetként működik, országszerte tevékenykedik, irodái az ország különböző pontjain megtalálhatók, így mindenképp a lakóhelye szerinti vármegyei irodát keresse fel az Elérhetőségeink menüpont alatt.
Anyagi segítségre volna szükségem. Milyen módon tudnak pénzbeli támogatást nyújtani?
A Magyar Vöröskereszt elsősorban katasztrófahelyzetekben történő, eseti, természetbeni segítségnyújtást tud biztosítani, támogatóink köre és a tőlük beérkező adományok is ezt teszik lehetővé. Pénzbeli támogatást sajnos nem áll módunkban nyújtani. Természetesen igyekszünk segíteni a rászorulókat természetbeni adományokkal, ruhaneművel, élelmiszerrel, csomagokkal. Ezt a tevékenységet helyi és vármegyei szervezeteink végzik. Kérjük, hogy a további konkrét együttműködés érdekében vedd fel a kapcsolatot vármegyei szervezeteinkkel, az alábbi elérhetőségek egyikén.
Nem kaptam még segítséget a szervezettől, miért?
A Magyar Vöröskereszt a lehetőségeihez képest minden hozzáforduló, nehéz helyzetben lévő emberen próbál segíteni. Ehhez szempontjaikat a “Melyek a rászorultság szempontjai?” kérdés alatti válaszunkban soroljuk fel. Segítségnyújtásunk késlekedésének oka lehet, hogy kevés munkaerő/önkéntes áll rendelkezésünkre, vagy a vármegyei, területi szervezet raktárában nincs éppen az igénynek megfelelő adomány.
Meggyorsítja a segítségnyújtás folyamatát, ha közvetlenül a tartózkodási helye szerinti vármegyei szervezetünkkel veszi fel a kapcsolatot, ezt lehetőleg emailben vagy telefonon tegye. A vármegyei irodáink elérhetőségeit a következő linken találja: https://voroskereszt.hu/rolunk/elerhetosegeink/
Amikor jelentkezik a területi szervezetünknél előre adja meg pontos lakóhelyét és telefonszámát, így könnyebb a kapcsolattartás. (Kérjük, hogy telefonszámot csak abban az esetben adjon meg, ha a telefont munkaidőben fel tudja venni, hogy munkatársunk ne próbálkozzon hiába.)
Büntetés-végrehajtási intézet lakója vagyok, természetbeni segítségre lenne szükségem, hogyan tudnak rajtam segíteni?
Sajnos jelenleg szervezetünknél nincs olyan program, mely lehetővé teszi a büntetés-végrehajtási intézetekben élők személyes segélyezését. Fogvatartása ideje alatt családja, illetve szabadulását követően önmaga történő segítségkérés érdekében területi, helyi szervezeteinkkel vegye fel a kapcsolatot.
https://voroskereszt.hu/rolunk/elerhetosegeink/
Kollégáink lehetőségeiknek megfelelően segítségére lesznek, és természetbeni adományt biztosítanak, de ők is csak azzal tudnak támogatni, amit nagylelkű adományozók erre a célra felajánlottak.
Menekültek számára szeretnék felajánlással szolgálni a szervezeten keresztül, hol tehetem meg?
Az ukrajnai humanitárius válság érintettjeinek szóló gyűjtésünkről az alábbi oldalon található bővebb tájékoztató: https://voroskereszt.hu/humanitariusvalsag/
Hogyan tudom támogatni a Magyar Vöröskereszten keresztül a rászorulókat?
Amennyiben természetbeni adománnyal szeretné támogatni a rászorulókat, keresd fel a lakóhelyéhez legközelebb eső területi kirendeltségünket. A vármegyei irodáink elérhetőségeit a következő linken találja: https://voroskereszt.hu/rolunk/elerhetosegeink/
Pénzbeli adomány esetén a következő lehetőségek közül választhat:
- a Magyar Vöröskereszt számlaszámára utalás
- online adományozás különböző kampányokra
- a 1359-es adományvonalat használva megtenni felajánlásod
Ruhaadományt szeretnék a szervezetnek átadni, hogyan lehetséges ez?
A ruhaadomány fogadása tekintetében érdeklődjön területileg illetékes szervezeteinknél, mivel raktározási kapacitásaink és az erre vonatkozó lakossági igény is változó.
Amennyiben az Ön lakóhelyén működő szervezetünk fogad ruhaadományt, úgy kérjük az alábbi cikkben leírtakat vegye figyelembe!
Fogad a szervezet bútoradományt?
Mivel raktározási kapacitásaink szűkösek, csak abban az esetben tudunk bútoradományt fogadni, ha rögtön igény szerint ki is tudjuk közvetíteni. A bútoradomány fogadása tekintetében érdeklődjön területileg illetékes szervezeteinknél.
Tudnak segíteni, ha segítségre szorulunk gyermekeim betegsége okán?
Azért hoztuk létre a Magyar Vöröskereszt Jótékonysági Alapját, hogy beteg gyermekek gyógyíttatását, gyógykezelését, vagy akár közlekedését segítsük. Ezzel kapcsolatban területi munkatársainknál, illetve szervezetünk honlapján tud tájékozódni:
Elvesztettem a lakhatásomat és az utcára kerültem, hogyan vehetem igénybe a hajléktalan ellátásokat?
A hajléktalan ellátó intézményeket közvetlenül megkeresheti telefonon (vagy személyesen), illetve a területileg illetékes diszpécserközponttól kérhet segítséget.
Az igénybevétel feltételeiről és a Magyar Vöröskereszt fenntartásában működő hajléktalan embereket ellátó intézmények elérhetőségeit itt találhatja:
Gyermekeimmel nem tudok sehova se fordulni, hogyan kerülhetek be a családok átmeneti otthonába?
A Magyar Vöröskereszt fenntartásában működő családok átmeneti otthonaiba való bekerüléshez a család és gyermekjóléti szolgálatok ajánlása alapján kerülnek az igénylők. Az intézményi elhelyezésre általában nagyobb az igény, mint ahány hely van, várólista alakul ki. Javasoljuk ezért, hogy ha lehetősége van rá, és előre látható, időben – a lakhatás elvesztéséhez képest hónapokkal korábban – jelentkezzen a területileg illetékes család és gyermekjóléti szolgálatnál, a tervezhetőség érdekében. Váratlan helyzet esetében próbálkozhat közvetlenül telefonon, de kicsi a valószínűsége, hogy van éppen megüresedés. Elérhetőségek ezen az oldalon találhatóak: https://voroskereszt.hu/miben-segitunk/gyermekek-es-csaladok/
Jogi segítségnyújtásra lenne szükségem, fordulhatok segítségért a Magyar Vöröskereszthez?
Sajnos jelenleg szervezetünknél nincs olyan program, amelynek keretén belül jogi segítséget tudnánk nyújtani.
Javasoljuk, a jogi probléma természetétől függően válasszon az alábbi térítésmentes jogi tanácsadási lehetőségek közül, keresse az alábbi szervezeteket:
Külföldön tartózkodom, haza szeretnék jutni, ezért a Magyar Vöröskereszt segítségét kérem! Tudnak segíteni nekem?
Sajnos a Magyar Vöröskeresztnek nincs anyagi fedezete ilyesfajta helyzet megoldására. Ezen kívül minden magyar állampolgár az adott országban működő konzuli szolgálathoz fordulhat segítségkéréssel, konzuli hatáskör és feladat a segítségnyújtásról dönteni. Kérjük keresse a tartózkodási országában megtalálható Magyar Konzulátust. Elérhetőségek ezen az oldalon találhatóak: https://konzuliszolgalat.kormany.hu/magyarorszag-kulkepviseletek
Külföldön tartózkodom, de élelmiszerre és tisztálkodási szerekre van szükségem, ezért kérem a szervezet segítségét!
A Magyar Vöröskereszt tevékenysége csak abban az esetben terjed ki más országokra is, ha erre a nemzeti és nemzetközi szervezetek felszólítják. Azonban a Vöröskeresztes mozgalom a legtöbb országban jelen van, így kérjük, hogy forduljon az országban megtalálható, helyi Vöröskereszthez.
Az emberkereskedelem jelenlegi helyzete Magyarországon és áldozatsegítés
Mi az a mentális elsősegély?
A mentális elsősegély egy, a laikusok által is elsajátítható és alkalmazható segítő módszer, amelynek segítségével bárki felismerheti azt, ha a környezetében valaki krízisben van. A módszer segítségével megfelelő módon tudja segíteni lelkileg bajba jutott embertársát, és ezzel akár életet is menthet. A módszer a WHO (Egészségügyi Világszervezet) protokollja alapján került kidolgozásra, a magyar viszonyoknak megfelelően. Ahhoz, hogy a módszert megismerje és szükség esetén alkalmazza, nem szükséges pszichológusnak, vagy pszichiáternek lennie. Viszont nagyon fontos felismerni azt a helyzetet, ahol szükség van egy ezen a területen jártas szakember bevonására.
A mentális elsősegély módszerére alapozva, 8 egyszerű lépést betartva lehet egy krízishelyzetbe került embertársunknak segíteni. Az egyes gyakorlati lépések segítenek elsajátítani az empátiát és az aktív figyelem technikáját. Megtanulhatja, hogyan kell úgy segíteni valakit, hogy csak meghallgatja és az igényeit térképezi fel, arra reagál. Ezek a lépések nem kell, hogy egymás után következzenek, az is jó, ha néhányat felidéz és azok szerint próbál segíteni. Nem ad tanácsot, nem akarja megoldani a problémát. A közhiedelemmel ellentétben ezzel segíthetünk a legtöbbet!
Forrás:
https://efop180.antsz.hu/tajekoztetok-nepegeszsegugy/oktatasi-segedanyagok/lelki-egeszseggel-kapcsolatos-kepzesek-segedanyagai.html
http://mentaliselsosegelynyujtas.antsz.hu/#/crisis