A véradásról:
A véradás önkéntes, térítésmentes tevékenység, amellyel önzetlenül segíthetsz, egyszerre akár három emberen is! A Magyar Vöröskereszt 1939 óta végzia véradók toborzását és a véradások szervezését. Tudj meg többet avéradásról, és a Magyar Vöröskereszt tevékenységeiről a www.veradas.hu és awww.voroskereszt.hu oldalakon!
[/showhide]
Mi a vér?
A vér folyékony szövet, amely a tudomány mai állása szerint semmi mással nem pótolható. Egy átlagos felnőtt ember testében 5 liter vér kering, ami nagyon sokféle funkciót lát el.
Ki adhat vért?
Vért bárki adhat, aki egészségesnek érzi magát, már betöltötte a 18. életévét és még nem múlt el 65 éves. Minden véradáson elérhető egy előzetes tájékoztató anyag, amelyet minden vért adni szándékozónak kötelező elolvasni.
Hol tájékozódhatsz a véradó helyszínekről és időpontokról?
A véradások helyszínei és időpontjai elérhetőek a www.veradas.hu és www.voroskereszt.hu/veradas oldalakon, valamint az ingyenesen letölthető „Véradás – Vöröskereszt” mobilalkalmazásban is.
Mit kell magaddal hoznod a véradásra?
A véradásra bármilyen személyazonosításra alkalmas okmányt (személyi igazolvány, jogosítvány, útlevél) valamint TAJ és lakcímkártyát kell magaddal hoznod. Az első véradás alkalmával köteles vagy az eredeti okmányaidat bemutatni!
Mire ügyelj véradás előtt?
Gyere kipihenten és egészségesen a véradásra! Ügyelj arra, hogy (vérvétellel ellentétben) megfelelően étkezz és kellő mennyiségű (legalább 1L ) folyadékot fogyassz a véradás előtt. A véradás előtt 24 órával ne igyál alkoholt!
Mennyi vért vesznek le egy véradás során?
Egy véradás alkalmával 450 ml vért vesznek le, amelyből 3 különböző vérkészítmény készül.
Mikor adhatsz vért?
Vért az év szinte bármelyik napján adhatsz. Hétköznapokon munkahelyeken, valamint nyilvános helyszíneken is szervezünk véradásokat szerte az országban. Hétvégeken és ünnepnapokon pedig a nagyobb vérvételi állomások egyéni nyitva tartás szerint működnek, emellett számos eseményen, fesztiválon is vannak kitelepülések, a Magyar Vöröskereszt véradókamionja egész évben járja az országot. A véradások pontos helyszíneiről és időpontjairól az alábbi felületen tájékozódhatsz: www.voroskereszt.hu/veradas
Egyes kiemelt időszakokban (nyáron és az ünnepek alatt) pedig különleges promóciókkal várjuk a véradókat!
Milyen gyakran adhatsz vért?
365 nap alatt férfiak 5 alkalommal, míg nők 4 alkalommal adhatnak vért. Ügyelj arra, hogy a véradásaidat egyenletesen próbáld ütemezni, akár minden évszakban egyszer!
Mennyi időt vesz igénybe egy véradás?
A véradás – a regisztrációtól a távozásig – általában egy órát vesz igénybe. Maga a vér levétele steril vérvételi zsákba 5-10 percig tart.
Mennyi időnek kell eltelnie két véradás között?
Két véradás között minimum 56 napnak kell eltelnie.
Mennyi időt kell várnod a plazmaadás után, mielőtt vért adhatnál?
Plazmaadás után minimum 72 órának kell eltelnie, mielőtt vért adhatnál.
Mire használják a véradáson levett vért?
A véradáson levett vérből háromféle vérkészítmény készül, amelyeket elsősorban műtéteknél, szervátültetéseknél, onkológiai kezelésnél valamint kivérzéses eseteknél hasznosítanak.
Miért van szükség véradásra?
Vér csak vérrel pótolható, ezért naponta több mint 1600-1800 véradóra van szükség a biztonságos vérellátáshoz. A Magyar Vöröskereszt véradásain évente több mint 350.000 véradó jelenik meg. Törekszünk arra, hogy évente legalább 50.000 új véradót szólítsunk meg!
Mit kell tudni a vércsoportokról?
Az ABO vércsoportrendszer alapján négyféle lehet egy ember vére: A, B, AB, O. Magyarországon a leggyakoribb vércsoport jelenleg az A-s, míg a legritkább az AB-s. Ez nem mindenhol van így. Pl. Amerikában a 0-s a leggyakoribb vércsoport.
Mi az irányított véradás?
Irányított véradás esetében a véradó és a vért kapó beteg vércsoportjának mindenképpen egyeznie kell. Téves feltételezés az, hogy a nem azonos vércsoportú vért be lehet cserélni a mindenkori vérkészletből.
Hogyan jut el a vér a véradótól a betegig?
A Magyar Vöröskereszt a véradások több mint 80%-át szervezi és bonyolítja le.A véradások után a vér az Országos Vérellátó Szolgálat gondozásába kerül, amely szervezet koordinálja a vérkészítmények feldolgozását és eljuttatását az egészségügyi intézményekbe.
Mennyi idő alatt jut el a vér a véradótól a betegig?
Minden vérkészítménynek más a felhasználhatósági ideje, ezért pl. a vérlemezke készítmény, amely a véralvadáshoz elengedhetetlen, mindösszesen 5 napig alkalmas a gyógyításra. Ha elmész vért adni, akár 2 nap múlva is megérkezhet a véred a beteghez.
Milyen egyéb előnye van a véradásnak?
Ha vért tudsz adni, egészen biztos, hogy egészséges vagy. A véradást megelőző orvosi vizsgálat mellett – ahol egy általános vizsgálat történik vérnyomásméréssel, hemoglobinszint méréssel – a levett vérminták kötelező vizsgálatokon esnek át. Kimutatható betegségek: HIV 1-2, Hepatitis B , Hepatitis C, Szifilisz. Amennyiben a vizsgálat pozitív eredményt ad, úgy minden esetben felvesszük a kapcsolatot a véradóval és segítséget nyújtunk a további teendőkben.
Melyek a leggyakoribb kizáró okok a véradás esetén?
Átmeneti kizáró okok például:
- fogászati kezelés
- alacsony hemoglobin szint
- testtömeg kevesebb, mint 50 kg
- terhesség és szoptatás
- tetoválás, piercing, testékszer
- akupunktúrás kezelés.
Végleges kizáró okok például:
- cukorbetegség
- krónikus betegségek
(pl. daganatos megbetegedések)
A további felmerülő kizáró tényezőkről lehetőség van konzultációra.