EGYETLEN VÉRADÁSSAL
Véredben a segítség
A biztonságos hazai vérellátáshoz évente nagyságrendileg 380 ezer egység levett vérre van szükség, ezt a mennyiséget közel 270 ezer önkéntes véradó biztosítja térítésmentesen. Szakmai partnerünkkel, az Országos Vérellátó Szolgálattal közösen naponta mintegy 1800 véradót kell toboroznunk, hogy biztonságos mennyiségű vérkészlet álljon rendelkezésre a műtétekhez, baleseti sérültek ellátásához, vérkészítményekre, transzfúzióra szoruló betegek kezeléséhez.
Vért bárki adhat, aki egészségesnek érzi magát és már elmúlt tizennyolc éves.
Miért fontos ez?
Vannak bizonyos betegségek melyet csak és kizárólag vérkészítménnyel tudnak gyógyítani. Továbbá naponta 1600-1800 fő véradó megjelenésére van szükség az országban naponta, hogy a megfelelő mennyiség és minőség rendelkezésre álljon.
Véradó lehet mindenki, aki:
- egészségesnek érzi magát
- rendelkezik a regisztrációhoz szükséges igazolványokkal, adatokkal
- elmúlt 18 éves, de még nincs 65 éves
- testsúlya meghaladja az 50 kilogrammot
- a tetoválás és a testékszer nem akadály, ha eltelt fél év, mióta elkészültek
- véradást megelőző orvosi vizsgálaton a vizsgálóorvos úgy dönt, hogy adhat vért a jelentkező
Véradáshoz szükséges dokumentumok:
- lakcímkártya
- személyi igazolvány vagy más fényképes igazolvány
- TAJ-szám (első regisztrációkor eredeti vagy fénymásolt TAJ kártya szükséges, később elég a TAJ számot tartalmazó irat, lelet, illetve a véradó általi bemondás is)
TÉNYEK ÉS SZÁMOK A VÉRADÁSRÓL
EGY VÉRADÁS SORÁN
450 ML VÉRT VESZNEK LE
KÉT VÉRADÁS KÖZÖTT
56 NAPOT KELL VÁRNOD
EGY VÉRADÁS
MAXIMUM 1 ÓRÁT VESZ IGÉNYBE
A VÉRED KISZÁLLÍTÁSAKOR
AZ OVSZ SMS-BEN ÉRTESÍT!
2020-ban
10.002
Véradóesemény
328.192
Véradás
984.576
Megmentett élet
HASZNOS TUDNIVALÓK
- Kényelmes ruházatban érkezz, melynek az ujja nem akadályozza a könyökvéna szabaddá tételét, megszúrását és szúrás utáni ellátását.
- Étkezz megfelelően, ahogyan egy átlagos napon szoktál! A vérvétellel ellentétben a véradásra nem szabad „üres gyomorral” érkezni!
- Fogyassz legalább másfélszer annyi folyadékot (ásványvíz, tea, gyümölcslé) mint szoktál! Lényeges, hogy a bevitt folyadék alkoholmentes kell, hogy legyen!
- Személyi igazolvány (vagy bármilyen személyazonosságot igazoló dokumentum. Lehet útlevél vagy jogosítvány is)
- TAJ kártya (EU Egészségbiztosítási kártya is megfelel)
- Lakcímigazoló kártya
- lépés: Regisztráció: első véradásod esetén regisztrálnak mint véradót, és rögzítik az okmányaidban szereplő adatokat. Ha már nyilvántartott adatokkal rendelkezel, úgy az adatokat összehasonlítják, szükség esetén módosítják. Kapsz egy nyilatkozattal ellátott donorkérdőívet, amelyet ki kell töltened és alá kell írnod.
- lépés: Ha először adsz vért, a nyomtatvány kitöltése után az ujjbegyszúrással nyert vérmintából meghatározzák a fő vércsoportodat (A,B,AB,O) és minden esetben ellenőrzik a vér hemoglobin szintjét is. Ennek az értéknek el kell érnie egy meghatározott szintet. Ha ez az érték alacsonyabb a kívánatosnál, akkor sajnos átmenetileg nem adhatsz vért.
- lépés: Orvosi vizsgálat, ahol megtörténik az általános állapotfelmérés és vérnyomásmérés, valamint az egészségügyi személyzet kiértékeli a kérdőív kérdéseire adott válaszaidat. (Gyógyszerszedéssel kapcsolatos információk, a védőoltások beadásának időpontjai stb., kiemelt jelentőséggel bírnak.)
- lépés: Amennyiben a kivizsgáló orvos alkalmasnak talál téged a véradásra, úgy steril, egyszer használatos vérvételi zsákba (ez már csak vonalkódos azonosítókat tartalmaz) 5-12 perc alatt gondos bőrfertőtlenítés után lefolyik a vér. A vért egy mérleg keveri, rázza és méri, amely méri az áramlás sebességét is.
Átlagosan 450 ml+/- 10% mennyiséget vesznek egy egészséges felnőtt embertől, ez semmilyen körülmények között nem veszélyes az egészségi állapotra.
- lépés: A kellő vérmennyiség levétele után a könyökvénára steril nyomókötés kerül. Ezek után még néhány percet, szükség esetén akár hosszabb időt is eltölthetsz a vérvételi vagy pihentető ágyon. Csak akkor távozz, ha teljesen jól érzed magad!
- Ha gyengélkedsz, rosszul érzed magad, pihenj!, Ne ácsorogjon hosszú ideig egy helyben, főleg hőségben figyelni kell erre.
- Igyál, pótold a folyadékot.
- A kötést hagyd fent legalább 4 óra hosszat.
- A véradásod napján ne menj edzőterembe, szaunába, strandra, úszni. Ne végezz megerőltető edzést és fizikai munkát.
- Ha bármilyen panaszod jelentkezne vagy megbetegednél a véradásod után, minden esetben jelezd azt az Országos Vérellátó Szolgálat felé.
- Mellőzd a dohányzást legalább 1-2 órán keresztül.
Szűrővizsgálatok, melyeket minden alkalommal elvégeznek a vérmintákból:
- fertőző májgyulladás (B,-C vírus), AIDS (HIV),
- szifilisz,
- valamint a vércsoport pontos meghatározása is megtörténik.
Ha bármelyik vizsgálati eredményed eltérést mutat, arról minden esetben kapsz értesítést az Országos Vérellátó Szolgálattól!
A személyes adataid nyilvántartását és kezelését az Országos Vérellátó Szolgálat a mindenkori jogszabályoknak megfelelően végzi.
Töltsd le a telefonodra az ingyenes véradóappunkat:
További információk és pontos véradóhelyszínek a véradási helyszínkereső oldalon.