A Magyar Vöröskereszt 2018 januárjában új, három éves önkéntes programot indított, amellyel az oktatásból és foglalkoztatásból kimaradó fiatalok számára nyújt támogatást, önkéntességgel kapcsolatos tapasztalatot, komplex képzéseket, és ezáltal felzárkózási lehetőséget.
A bevonni tervezett önkéntesek számára olyan gyakorlati tudásokat szeretnénk átadni, amelyek valós hasznot jelenthetnek a későbbi munkavállalás során. Az általunk tervezett pszichoszociális képzés számos területen (gyermekvédelem, női érdekérvényesítés, szociális és humanitárius segítségnyújtás stb.) biztosít olyan készségeket, amelyeket a humán területen elhelyezkedő fiatalok jól tudnak majd hasznosítani. Kevesen tudják még mindig, hogy a Munkavédelemről szóló törvény előírja, hogy minden munkahelyen biztosítani kell a munkahelyi elsősegélynyújtás tárgyi, személyi és szervezési feltételeit, így például kiképzett munkahelyi elsősegélynyújtó munkatárssal kell rendelkeznie minden vállalatnak. A bevont önkéntesek számára a projekt keretében – jogosítvány megszerzésén és a nyelvoktatáson túl – ezt is biztosítani kívánjuk, ezzel is segítve versenyelőnyüket a munkaerő-piacon.
A program azokat a 18-22 év közötti, középfokú oktatást sikeresen befejező fiatalokat célozza, akik sem oktatási, sem foglalkoztatási jogviszonyban nem állnak, és álláskeresőként sincsenek aktív státuszban.
A megvalósítás 9 megyében, 11 helyszínen zajlik, és 3 év alatt összesen 182 önkéntes bevonását tervezzük. A projekt elsősorban a következő önkéntes tevékenységekre fókuszál: elsősegélynyújtás, szociális segítségnyújtás, katasztrófa-elhárítás, véradásszervezés. Az önkéntesek az adott témában nyújtott felkészítésen kívül ingyenes nyelvi képzést, egyéni pályaválasztási tanácsadást, mentorálást, és „B” típusú jogosítvány megszerzését lehetővé tevő képzést is kapnak, és ezen felül az önkéntes szerződés időszakára a Magyar Vöröskereszt fizeti helyettük az egészségügyi szolgáltatási járulékot is.
A projekt az EFOP 1.3.8-17-2017-00015 kódszámú pályázat keretében, az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg 2018. január 1 – 2020. december 31. között.