Az extrém hideg miatt érvénybe lépett a vörös kód protokoll országszerte a fagyveszélynek kitettek védelme érdekében. Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat egy helyen, hogy mire érdemes figyelnie, ha egy hajléktalanon vagy hajlékkal rendelkező, de rászoruló személyen segítene.

vörös kód egy speciális figyelmeztetés, amelynek célja a szociális ellátórendszer figyelmének felhívása a kritikus időjárási helyzetnek kitettek életének védelmére. A téli időszakban ez -10 °C vagy annál alacsonyabb hőmérséklet esetében lép életbe. A vörös kód jelzést a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkára adja ki az Országos Meteorológiai Szolgálat jelzésének figyelembe vételével. A protokoll keretében valamennyi szociális intézmény számára kötelező a hajléktalan vagy bajba jutott emberek befogadása.

Az ország egész területén január 8. (hétfő) 20:00 órától január 13. (szombat) 8:00 óráig van érvényben a vörös kód, amelynek értelmében a Magyar Vöröskereszt plusz segítséget nyújt az extrém hideg ellen a rászorulók számára. Az utcai szolgálatban dolgozók több körutat tesznek, takarót, hálózsákot és izofóliát osztanak az ügyfeleknek a szokásos forró ital és kiegészítő élelmiszer mellett.

Mit tehet, ha ön is szeretne a rászorulónak segíteni?

  1. A kihűléses halálesetek megelőzése érdekében a Magyar Vöröskereszt mindenkit arra kér, hogy aki segítségre szoruló emberrel találkozik a közterületeken, hívja a hajléktalanellátó diszpécserszolgálatot! A diszpécserszolgálatok elérhetősége a lenti táblázatban, valamint ide kattintva elérhető.
  2. Ha az utcán talált ember nem kommunikál, nem reagál, azonnal értesíteni kell az Országos Mentőszolgálatot a 112-es telefonszámon!
  3. Fontos, hogy nemcsak az utcán, hanem a fűtetlen lakásokban élők is veszélyben lehetnek. Bajt jelezhet, ha nem füstöl a kémény, ha nappal is égve maradt a villany, vagy nem látni a megszokott időben a szomszédot. Ha ilyet tapasztal, kopogjon be az illetőhöz, győződjön meg róla, hogy minden rendben van-e!
  4. Ha adományozni szeretne, elsőként hívja fel a lakhelyedhez közeli vármegyei vagy fővárosi illetékes Vöröskereszt szervezet! Az ott dolgozók tudnak tájékoztatást adni arról, épp mire van szükség. Mivel a vöröskeresztes épületek tárolókapacitása véges, ezért érdemes előre informálódni az aktuális szükségletekről.
 

Intézmény
 

Ellátási terület
 

Telefonszám
 

Menhely Alapítvány Diszpécser Szolgálat

Budapest

 

Budapest,

Pest megye

 

1/338-41-86/1
Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület

(Budai alközpont)

Budapest

 

Buda
 

1/338-41-86/2
 

Magyar Vöröskereszt Zala Megyei Szervezete

Nyugat–Dunántúli Regionális Diszpécser Szolgálat

Zalaegerszeg

 

Győr-Moson-Sopron,

Vas, Zala megye

 

92/323-000
 

Utcai Szociális Segítők Egyesülete

Közép–Dunántúli Regionális Diszpécser Szolgálat

Tatabánya

 

Fejér, Komárom-Esztergom,

Veszprém megye

 

34/511-028
 

Támasz Alapítvány

Dél-Dunántúli Regionális Diszpécser Szolgálat

 

Baranya, Somogy,

Tolna megye

 

72/233-169
 

Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület

Dél-Alföldi Regionális Diszpécser Szolgálat

Kecskemét

 

Bács-Kiskun, Csongrád,

Békés megye

 

76/485-582
 

Periféria Egyesület

Észak-Alföldi Regionális Diszpécser Szolgálat

Nyíregyháza

 

Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok,

Szabolcs-Szatmár-Bereg megye

 

42/504-618
 

Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesület

Észak-Magyarországi Regionális Diszpécser Szolgálat

Miskolc

 

Borsod-Abaúj-Zemplén,

Heves, Nógrád megye

 

46/530-268

Köszönjük önnek, hogy nyitott szemmel jár, és segíti a munkánkat!