A Magyar Vöröskereszt számára különösen fontos ügy az esélyegyenlőség: ez a fogalom valamennyi alapelvünk mögött egyaránt meghúzódó alapvetés. Május 5-én, az esélyegyenlőség napján megragadtuk az alkalmat, és felkértük országos szakmai vezetőinket, hogy fogalmazzák meg maguk, mit jelent számukra, az általuk képviselt ügy számára az esélyegyenlőség sokszor nehezen megfogható kifejezése. A válaszaik önmagukért beszélnek.

Az iskola-alapító, nemrégiben elhunyt Ferge Zsuzsa szerint: „A fizikai életesélyek egyenlőtlensége ma azt jelenti, hogy a társadalmi és a települési hierarchia, a hatalmi helyzet, a végzett munka jellege, a pénz és a kultúráltság nagymértékben meghatározzák, hogy ki hány évet él, mennyire beteg vagy egészséges, mennyire kellemes körülmények között él, azaz hogyan lakik, eszik, alszik. A társadalmi életesélyek egyenlőtlenségei még sokrétűbbek. Magukban foglalják azt, hogy eleve, amikortól beleszülettünk egy családba (vagy még család sincs), egyenlőtlenek az esélyeink mindenre (lakásra és iskoláztatásra, jó munkára és »jó« kapcsolatokra). Egyenlőtlen az esélyünk az anyagi, a társadalmi, a szimbolikus tőkékhez való hozzájutáshoz, ahhoz, hogy képesek legyünk jogaink érvényesítésére. Ezért egyenlőtlen eséllyel, egyenlőtlen lehetőségekkel, szinte kiszámíthatóan egyenlőtlen kimenetellel választunk sorsot önmagunknak és gyermekeinknek. Mindezért nem vagyunk egyformán autonóm, saját törvényeink szerint élő állampolgárok – és ezért nem vagyunk egyformán szabadok sem” (Ferge 1989: 74).

Ferge Zsuzsa meghatározását ma is érvényesnek tartom. Az egyenlő segítség nem teremt esélyegyenlőséget a különböző háttérrel, tulajdonsággal, képességgel rendelkező emberek számára. Esélyegyenlőséget az a segítség teremt, amit az egyénre vagy adott jellemző mentén képződött egy társadalmi csoportra szabva nyújtunk, a problémájukat, hátrányuk minden releváns aspektusát megértve, figyelembe véve” – fogalmaz Waller-Fekete Judit, a Magyar Vöröskereszt szociális szakmai vezetője.

Az esélyegyenlőség mindenben ott kell legyen

Gyorgyovich András, a keresőszolgálat szakmai vezetője szerint: „Néha a családtagokat külső erők elszakítják egymástól. A Vöröskereszt Keresőszolgálata próbál számukra is esélyt, lehetőséget teremteni arra, hogy kapcsolatot tarthassanak egymással, tájékozódhassanak egymás sorsáról.

Az esélyegyenlőség kapcsán minden embernek azonos lehetőségei nyílnak az életben. Az önkéntesség szempontjából fontos az esélyegyenlőség, mert segít abban, hogy mindenki részt vehessen a közösségi tevékenységekben, és hozzájárulhasson a társadalom jobbá tételéhez, függetlenül a háttértől vagy körülményektől. Az önkéntesség szellemében való részvétel során az esélyegyenlőség biztosítása lehetővé teszi, hogy mindenki kihasználhassa képességeit és tapasztalatait a közösség javára, ezzel is erősítve a Magyar Vöröskereszt mozgalmát. Emellett segít az együttműködés és befogadás kultúrájának erősítésében, elősegítve a sokszínűség tiszteletét és értékelését, ezáltal az önkéntesség valódi társadalmi változást hozhat létre, amely mindenki számára előnyös” – véli Dr. Ipolyi Dóra, országos mozgalmi szakmai vezető.

„Azért dolgozunk nagyon-nagyon sokat itt, a Magyar Vöröskeresztnél az elsősegélynyújtó ismeretek minél szélesebb körben történő átadásán, hogy bárhol történjék is baleset vagy rosszullét, minden embertársunk megkaphassa azt az odafordulást és tiszteletet, amit megérdemel. Mert minden ember megérdemli, hogy megpróbáljanak segíteni rajta! Függetlenül attól, hogy fiatal vagy öreg, szegény vagy gazdag, szomszéd vagy távoli országból érkezett idegen, hibás vagy vétlen, városban él vagy egy elhagyatott tanyán. Talán sosem fogjuk elérni, hogy mindenki egyenlő esélyt kapjon a túlélésre, de bárkiből lehet jószándékú és felkészült laikus elsősegélynyújtó, ezért a munkánk nem reménytelen!” – osztja meg Kovács Dávid, elsősegélynyújtás szakmai vezető.

Mindegy, férfi vagy nő vagy, mindegy, hogy Európában vagy Amerikában élsz. A vérünk egyformán vörös, és mindenhol ugyanolyan vércsoportokkal létezünk. Ha akarsz, bárhol, bárkinek segíthetsz!” – hangsúlyozza Váradi Mariann, véradásszervezésért és egészségfejlesztésért felelős országos vezető.

Az esélyegyenlőség tiszteletben tartása közös ügyünk.

Legyen ez is közös bennünk!

 

(Borítókép: Szalai Csaba)