Lezárult az Ukrajnából idemenekülők lakhatását vizsgáló Vöröskereszt-kutatás
Az orosz-ukrán konfliktus miatt 2022 februárja óta 6.3 millió ember kényszerült arra, hogy elhagyja az otthonát és más országban keressen menedéket. A humanitárius katasztrófa bekövetkeztekor az Európai Unió megbízta a Vöröskereszt és Vörösfélhold Társaságok Nemzetközi Szövetségét (IFRC-t) egy olyan átfogó program megvalósításával és különböző útmutatók megalkotására, amely jövőbeni hasonló események kezelésében iránymutatásul szolgálhat a tagországok számára. Az IFRC által koordinált, ún. Safe Homes projekt során a Magyar Vöröskereszt mellett a belga, francia, ír, holland, luxemburgi, lengyel, román és szlovák nemzeti társaságok is kivették a részüket.
„A projekt az Ukrajnából Európa csaknem minden országába áramló emberek érdekében végzett munkának egy fontos aspektusát dolgozta fel. Azt vizsgálta, hogyan alakult a sokszor spontán, de több helyen állami támogatással megvalósuló lakhatásuk a befogadó lakosság körében, az ő segítségükkel” – osztotta meg Waller-Fekete Judit, a Magyar Vöröskereszt szociális szakmai vezetője. – „Arra kereste a válaszokat, hogy milyen szociális munkával és egyéb szolgáltatásokkal, támogatással, akár civil segítséggel járt együtt, mik a leszűrt tanulságok, hogyan célszerű a jövőben befogadó lakhatási programokat megtervezni. A Magyarországon megfigyelhető gyakorlatról, tapasztalatokról készült kutatás eredményeit annak érdekében tárjuk a szélesebb nyilvánosság elé, hogy tanulni, fejlődni tudjunk belőle.”
A szívességi lakhatásról, mint menekültellátási formáról
A Magyar Vöröskereszt a szívességi lakhatáshoz kapcsolódó kutatás megvalósításában és az eredmények kiértékelésében vett részt a Safe Homes projekten belül. Szakmai partnere a Szociometrum kutatócég volt. Noha a szívességi lakhatás (befogadás) nincs jelen a magyar menekült-elhelyezési gyakorlatban rendszerszinten, a fegyveres konfliktus után spontán jelent meg lakossági szerepvállalás keretében. Az ehhez kapcsolódó koordinációt kezdetben alulról szerveződő civil szervezetek vállalták magukra, amelyekhez később további segítő szervezetek csatlakoztak.
A kvalitatív és kvantitatív vegyes módszertanú kutatásból az derült ki, hogy a megkérdezett szállásadók 70 százaléka rövidtávon (legfeljebb két hétig) biztosított valamilyen szállást a rászorulóknak, akik jellemzően továbbutaztak Magyarországról, általában teljesen ingyen. A fennmaradók közép- vagy hosszútávon adtak szívességből szállást: kétharmaduk teljesen ingyenesen, egyharmaduk pedig a rezsiköltségek megtérítéséért vagy valamekkora összegért. A valamiféle költségtérítésért szállást adók 70 százaléka alkalmanként legalább 3-4 főt fogadott be ingatlanába.
A befogadókkal folytatott interjúk megmutatták, hogy a szívességi lakhatás megélése vegyes érzéseket keltett. A mély emberi kapcsolat gyors kialakulása, a hosszabb távon családtaggá válás, a kölcsönös bizalom létrejötte mellett, esetenként nehézségek is felbukkantak. Ezeket elsősorban a nyelvi korlátok, a segítő szervezetek támogatásának elmaradásai, a várható tartózkodás hosszának előzetes ismeretlensége, az elszállásoltak – különösen a gyerekek – szorongása, traumatizáltsága és az anyagi természetű kérdések jelentették.
A Magyar Vöröskereszt a kutatási eredményeit szociális szakmai fórumon osztotta meg
A szakmai fórumon a Magyar Vöröskereszt főigazgatója elmondta: „A sok-sok egyéni tapasztalatból csak megosztás révén válhat közös tudás. A kutatás keretében összeálló eredmények jelentősége túlmutat a szakmai fejlődésen, ezek köszönhetően a jövőbeni migrációs krízisek hatékonyabb kezelésére nyílik lehetőség Európa szerte. Ezt mi mind, akik részt veszünk ebben a folyamatban, közösen tesszük lehetővé” – fogalmazott Kardos István.
Az ukrajnai háború elől menekülők 40 százaléka magánlakásokban-magánházakban, negyede valamilyen közösségi szálláson, 20 százaléka pedig munkásszálláson lakott Magyarországra érkezésekkor. Ezek az arányok a felmérés idejére (2023 decembere) átstrukturálódtak: a magánlakásokban-magánházakban élők mintegy 75 százalék súlyt képviseltek, a valamilyen közösségi szállásokon élők csoportja 12 százalékra, a munkásszállásokon élőké pedig 8 százalékra olvadt.
A kutatásból kiderül, hogy a szívességi befogadások a konfliktus kirobbanása után mintegy másfél évvel sem értek még teljesen véget. A szívességi lakhatásban valamilyen módon érintett válaszadók csaknem 60 százaléka a saját albérletben él jelenleg, 40 százalék viszont vagy már ideérkezésétől számítva is szívességi befogadottként lakik, vagy ittlétük alatt került szívességi lakhatással fedél a fejük fölé.
Az IFRC nemzetközi projektjének tanulsága szerint a szívességi lakhatás valamilyen anyagi támogatás mellett jól működő, alternatív kiegészítő megoldás lehetne egy jövőben bekövetkező, humanitárius katasztrófa miatt előálló lakhatási válság esetén.
A projekt az Európai Unió megbízásából és finanszírozása által valósult meg.
A fotókat Dr. Barta Ágnes készítette.