EU Polgári Védelmi gyakorlaton vett részt a Magyar Vöröskereszt H-HERO csapata
Egy napi 100 beteg ellátására képes tábori kórházi létesítményként tették próbára a Magyar Vöröskereszt H-HERO egészségügyi gyorsbeavatkozó egységét a február végén tartott EU Polgári Védelmi gyakorlaton. A csapatot Kériová Anikó és Kólya Dániel képviselte.
2023. február 22 és 24-e között zajlott Moldovában az Európai Unió Polgári Védelmi Mechanizmusa által szervezett és támogatott, a Moldáv Belügyminisztérium Veszélyhelyzeti Főfelügyelőségével (Inspectoratul General pentru Situații de Urgență al MAI) közösen szervezett ún. table-top gyakorlata, mely során az EU Polgári Védelmi Mechanizmusának csapata, több uniós modul (csapat) és a helyi katasztrófa-válaszadási szervezetek vettek részt. A Magyar Vöröskereszt H-HERO egészségügyi gyorsbeavatkozó csapata két fővel képviseltette magát az eseményen: a csapatvezetői feladatokat Kériová Anikó, a csapatvezető-helyettesi feladatokat pedig Kólya Dániel látta el. A H-HERO mint EMT type 1 csapat, azaz egy napi 100 beteg ellátására képes tábori kórházi létesítmény volt jelen. A H-HERO csapata jelenleg azon dolgozik, hogy minősített veszélyhelyzeti egészségügyi csapatként vegyenek részt a katasztrófa-válaszadásban bel- és külföldön egyaránt. Ehhez a munkához elengedhetetlen a nemzetközi katasztrófa-válaszadási mechanizmusok ismerete.
Az EU HNS TTX gyakorlat legfőbb célja az volt, hogy egy EU-n kívüli országban gyakorolhassák a résztvevők, egy esetleges nemzetközi válaszadást igénylő katasztrófa esetén milyen támogatásra van szükségük az érkező nemzetközi csapatoknak a fogadó ország részéről és ezen támogatást hogyan lehet a legoptimálisabb módon megszervezni, hogy ne jelentsen plusz terhet az amúgy is nehéz helyzetben lévő, katasztrófa-sújtotta térségnek.
Életszerű katasztrófahelyzetben állta meg a helyét a H-HERO
A 2,5 napig tartó gyakorlat egy lehetséges katasztrófa-válaszadás (erős földrengés rázza meg Moldova déli részét) 3 fázisát demonstrálta: a mozgósítási/ aktiválási, alkalmazási és demobilizációs tevékenységeket is lehetőségük volt gyakorolni a résztvevőknek és a saját csapatuk/ nemzetük protokolljait összehasonlíthatták más nemzetek/ csapatok standardjaival.
A gyakorlatban zajló veszélyhelyzetet virtuális valóság alapú technikákkal szimulálták. A TTX platformot biztosított a Fogadó Nemzeti Támogatás – Host Nation Support (HNS) és a HNS parancsnoki és irányítási láncának teszteléséhez, valamint a nemzeti és nemzetközi szereplőkkel való interoperabilitás teszteléséhez.
A gyakorlat során kiváló lehetőséget kapott a H-HERO csapata, hogy más, hasonló kapacitásokkal rendelkező egészségügyi csapattal együttműködve, egymás tevékenységeit támogatva szimulálják a katasztrófa-válaszadást és közösen találjanak megoldást arra, hogyan tudják minimalizálni a fogadó ország felé támasztott igényeiket. A gyakorlat során az egészségügyi csapatok egyik feladata egy koordinációs centrum létesítése volt, mely az érkező nemzetközi egészségügyi csapatok érkezését és tevékenységének koordinációját volt hivatott segíteni. Az Európai Unió Polgári Védelmi Mechanizmusának szakértőivel több alkalommal egyeztettek a résztvevők. Ezen szakértő csapat feladata, hogy az EU-n keresztül aktivált modulokat/ csapatokat és tárgyi adományok fogadó országba érkezését és működésük optimalizálását elősegítsék.
A 2,5 nap alatt a H-HERO csapata rendkívül sok tapasztalatot szerzett, melyet terveik szerint beépítenek majd saját működési rendjükbe is.
(Fotó: Virtual Reality Simulation Team)