Jelenleg a Magyar Vöröskereszt elsősorban az Ukrajnából Magyarországra érkezők ellátásában vesz részt a határmentén, a fővárosban és szükség esetén majd országszerte is.

Ami az eddigieket illeti; a szervezet Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei munkatársai a határmenti önkormányzatok által üzemeltetett befogadóhelyek működésében segítenek. A szervezet már február 24-étől kezdve tábori ágyakat, pokrócokat, egyszerhasználatos lepedőket, valamint felület- és kézfertőtlenítőket juttatott a keleti országrészben kijelölt befogadóközpontokba. Emellett részt vesz az élelmezésben, továbbá tájékoztatással, elsősegélynyújtással és pszichoszociális segítségnyújtással, családi kapcsolatok megszakadása esetén keresőszolgálattal támogatja a menekülteket.

A Magyar Vöröskereszt – egyeztetve az önkormányzatokkal és más szervezetekkel is – elsősorban két nagy határmenti városra, Záhonyra és Lónyára összpontosította jelenlétét. Záhonyban a vasútállomáson pihenő- és információs pontot állított fel a pályaudvaron, ahol meleg italokat és tájékoztatást nyújtanak az érkezőknek. Lónyán pihenősátrat állított fel, ahol innivalóval és információval szolgálnak a határt átlépőknek, valamint tábori ágyakat és takarókat vittek a helyi önkormányzat által üzemeltetett menhelyre. Záhonyban közösségi szállást, míg Lónyán Segítség Pontot működtet a Magyar Vöröskereszt Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei szervezete, de a beregsurányi és a tiszabecsi határátkelőnél is részt vesznek a menekültek fogadásában. Ezenkívül Uszkán és a Barabás határátkelőhelyen fűtött konténer formájában ideiglenes menedékházat állítottak fel.

A Magyar Vöröskereszt Békés Megyei Szervezete pedig Lőkösházán élelmiszert, tisztálkodási és tisztítószereket vitt a vasúti határátkelőhöz, illetve az önkormányzathoz, hogy ott szükségleteknek megfelelően szétoszthassák az adományokat.

Február 28-a óta a Magyar Vöröskereszt Budapesti Fővárosi Szervezete a Nyugati pályaudvaron várja az Ukrajnából vonattal érkezőket. Ennivalóval, meleg itallal és tájékoztatással szolgálnak a tovább utazóknak és a szálláshely-keresőknek.

A Magyar Vöröskereszt mobilizálta egészségügyi csapatát (H-HERO), hogy segítse a határon végzett erőfeszítéseket, illetve folytatódik a humanitárius segélyszállítmány szervezése Ukrajna kárpátaljai régiójába.

Mélyen aggódunk Ukrajna közösségeinek biztonságáért. Üzenetünk a konfliktusban részt vevő feleknek egyértelmű: tartsák be a nemzetközi humanitárius jog szabályait, védjék meg a civileket és az alapvető szolgáltatásokat. Ahogy a biztonsági helyzet megengedi, az Ukrán Vöröskereszttel és mozgalmi partnereinkkel együttműködésben mindent megteszünk, hogy a lehető legjobban reagáljunk a meglévő és felmerülő humanitárius szükségletekre. Ehhez pedig 1359-es adományvonalunkon és a honlapunkon megadott számlaszámra várjuk a segíteni vágyók pénzadományait, ami a segítség legjobban használható formája a gyorsan változó krízishelyzetben. Az adománygyűjtéssel kapcsolatban a felhívásban foglaltak irányadóak.