A nők átlagosan 35 verést szenvednek el, mielőtt segítségért fordulnak, ezután legalább 5-12 szervezetet vagy hatóságot keresnek fel az erőszak hatásos megállítása érdekében. Ezért a Dán, Bolgár, Román és a Magyar Vöröskereszt partnerségbe lépett, hogy hatékony segítséget nyújtson a családon belüli erőszak áldozatainak számára.

Az Abigél programról

A projekt célja az volt, hogy olyan módszereket dolgozzon ki, amelyek segítik a családon belüli erőszak áldozatait – nőket és gyermekeket – az ellenálló képességük növelésében.

Ezt a következőkön keresztül érte el:

  • A családon belüli erőszakban érintett nők támogatásával kapcsolatos módszertan és pszichoszociális tréningcsomag kidolgozása.
  • Az önkéntesek és munkatársak felkészítése a pszichoszociális módszerekkel kapcsolatosan tréningeken, hálózatokon és mentori tevékenységeken keresztül.
  • A módszertan segítségével erősítjük a családon belüli erőszak női túlélőinek  ellenálló képességét, pszichoszociális jólétét és szociális beilleszkedését.
  • A hatóságok és a lakosság tájékoztatása, figyelmének felhívása a pszichoszociális módszerekre és a családon belüli erőszak által érintett nők szükségleteire.

A projekt 2016 januárjától 2017 decemberéig futott.

Az Abigél Program az Európai Unió Jogok, Egyenlőség és Állampolgárság Programjának támogatásával valósult meg.

Inspiráció

Meríts Te is inspirációt pszichoszociális módszertanunkból, és nézd meg tréninganyagunkat és önkéntes kézikönyvünket!

Az Európai Unióban minden harmadik nőnek volt már része fizikai erőszakban 15 éves korától kezdve (EC Violence Index). A projektbe bevont négy ország mindegyikében magas azoknak a nőknek a száma, akik a jelenlegi vagy az előző partnerük által elkövetett fizikai vagy szexuális erőszakot éltek át. Az Európai Unióban átlagosan a nők 22 %-a tapasztalt már ilyenfajta erőszakot (Bulgária 23 %, Dánia 32 %, Románia 24 %, Magyarország 21 %) . A felmérésben résztvevők 43 %-ának volt már része pszichológiai erőszakban jelenlegi vagy előző partnere által.

Mit nyújtott?

A projekt önkéntesek bevonásával személyre szabott támogatást biztosított az öntudat, magabiztosság és érdekérvényesítés fejlesztéséért. Különböző klubtevékenységek és szabadidős események által segítettünk a közösségi élményszerzésben és kikapcsolódásban. A program védett helyszínen valósult meg, ahol a résztvevők biztonságban érezhették magukat és gyermekeiket is.

A kezdeményezés legfőbb célkitűzéseaz volt, hogy a bántalmazott anyák és gyermekeik a programoknak és a személyes támogatásnak köszönhetően elhiggyék, hogy ők is szerethetőek, valamint megerősödjön az önmagukba vetett hitük, magabiztosságuk nőjön, és ismeretátadással fejlesszük érdekérvényesítésüket.

Hogyan segítettünk?
A családon belüli erőszak túlélőinek támogatása érdekében Bulgáriában, Dániában, Romániában és Magyarországon kifejlesztettünk egy pszichoszociális módszertant és tréningcsomagot, amely helyi hálózatok kiépítésére és mentori tevékenységre vonatkozik.
Minden országban támogatói hálózatot hoztunk létre a nők és gyermekeik számára, akik családon belüli erőszak célpontjai voltak. A hálózat utógondozásként működik, vagyis az után, hogy a nők gyermekeikkel elhagyják bántalmazó környezetüket, és új, erőszakmentes életet kezdenek.

Ez a támogatói hálózat személyes mentorálást, pszichoszociális tevékenységeket, közösségi élményeket, kirándulásokat és más lehetőségeket biztosít a kapcsolatteremtésre és a szociális kohézió fejlesztésére. A hálózat biztonságos helyet teremt ahhoz, hogy a túlélők megosszák tapasztalataikat, beszélhessenek önbizalomról, önismeretről, valamint kapcsolatokat teremtsenek egy új, erőszakmentes élethez.

Szállj ki időben!

Magyarországon több hatóság és civil szervezet is segítséget nyújthat kilépni bántalmazó közegedből. Az alábbi elérhetőségeken kérhetsz segítséget:

Ha menekíteni kell:

Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat: +36 80 20-55-20

http://www.bantalmazas.hu/

Rendőrség: 107

http://www.police.hu/

Segélyvonal bántalmazott nők és gyermekek részére:

Kék Vonal Lelkisegély-Vonal: 116 111

http://www.kek-vonal.hu/index.php/hu/

Telefontanú (bűncselekmények bejelentése):+36 80 555-111

http://www.police.hu/ugyintezes/telefontanu

NANE Egyesület segélyvonala bántalmazott nőknek és gyermekeknek: +36 80 505-101, http://nane.hu

Tanácsadás:

Családsegítő Központ: +36 1 333-0582

http://www.jcsgyk.hu/

Gyermekjóléti Központ: +36 1 333-9775

http://www.jcsgyk.hu/

Jogi tanácsadás:

Társaság a Szabadságjogokért: +36 1 209-00-46

http://www.tasz.hu

A fentiekben felsorolt elérhetőségeken kívül minden oktatási intézmény segítségedre lehet magánéleti problémádban.

Ha nem Te vagy az áldozat, de bántalmazást tapasztalsz környezetedben, akkor is tehetsz észrevételt.

További Civil Szervezetek:

KERET Koalíció: +36 40 630 006

http://keretkoalíció.blogspot.hu

Szexuális erőszakot átélt áldozatok számára működtetett segélyvonal.

Magyar Nők Szövetsége: +36 1 331 97 34

http://nokszovetsege.hu

A nők jogainak érdekvédelmi szervezete.

Női Érdek: +36 70 949 3574

A nők társadalmi és jogi egyenlőségéért szemléletváltás és jogalkotásba való bekapcsolódás útján küzdő szervezet.

ESZTER Alapítvány az Erőszakos Szexuális Támadást Elszenvedettek Rehabilitációjára: +36 1 466 9872

http://eszteralapitvany.hu

Az erőszakos szexuális bűncselekmények áldozatainak pszichoterápiás kezelése, szociális segítése, jogvédelmük előmozdítása, az ilyen irányú bűnmegelőzés és bűnüldözés támogatása.

A Nők Világa Közhasznú Alapítvány: +36 20 346 98 39

http://anokvilaga.hu

A lelkileg bántalmazottak (elsősorban nők) segítése, egyéni vagy csoportos személyiségfejlesztése, melynek során védettebbé válhatnak a lelki bántalmazással, illetve annak következményeivel szemben.

Anyaoltalmazó Alapítvány: +36 1 283 0194

http://anyaoltalmazo.hu

Az intézmény átmeneti lakhatást biztosít a hátrányos helyzetű nőknek.

Önkénteseink

A program végére 90 önkéntesünket és 9 munkatársunkat képeztük ki, hogy alkalmazzák a pszichoszociális segítségnyújtás módszertanát, hálózatot építsenek és tevékenységeket szervezzenek az utógondozáshoz kapcsolódó közösségi programokhoz.

A lenti videóban önkénteseink mondják el inspiráló történeteiket a motivációjukról és tapasztalataikról.

TÁMOGATÓINK

Nyelv

X